Foto :Sport Pictures

După calificarea lui FC Petrolul cu o zi în urmă, miercuri am aflat numele a încă trei formații calificate în sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2020-2021.

Unul dintre cele mai așteptate dueluri din optimi, derby-ul Dinamo – FCSB, reeditarea semifinalei din sezonul trecut, s-a încheiat cu victoria gazdelor.

Cu 9 schimbări în formula de start față de etapa de campionat, FCSB s-a văzut dominată de rivala sa, care însă nu a reușit să marcheze până în pauză. La reluare, cu toate că la FCSB au intrat jucătorii care au evoluat mai des în actualul sezon, Olaru, Tănase sau Coman, golul a venit în poarta lui Vlad. Nemec a reluat puternic cu capul după centrarea din lovitură liberă a lui Anton. Pe final, FCSB a forțat egalarea, dar Eșanu, goalkeeper-ul dinamovist, a închis perfect poarta.

Mai devreme, în primul meci al zilei, la Constanța, Chindia a rupt șirul de 3 înfrângeri consecutive din campionat și s-a impus clar în fața Farului, scor 3-0, datorită unor reușite superbe.

Mai întâi, în prima repriză, Berisha a deviat din apropiere, spre colțul lung, mingea centrată de pe stânga de Șerban. După pauză, Paul Iacob și Tomás Díaz au concurat pentru titlul de cel mai frumos gol al meciului și posibil chiar al acestei faze a competiției. Primul a plasat excelent o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, în timp ce mijlocașul argentinian a înscris cu o execuție superbă din afara careului.

Tot miercuri s-a jucat și partida dintre Universitatea Cluj, locul 6 în Liga 2, și UTA Arad, locul 9 în primul eșalon. Mai departe în competiție au mers clujenii, care au câștigat cu 2-1. Ogbu, cu un șut puternic din 10 metri, și Sergio Ribeiro, cu o centrare care l-a păcălit pe portarul advers, au făcut 2-0 înainte ca Adrian Petre, revenit în România, să marcheze golul de onoare pentru UTA, târziu în prelungiri. Tot el țintise transversala cu câteva minute înainte.

”U” Cluj a devenit, până acum, a treia echipă din Liga 2 care va evolua în ”sferturile” actualei ediții a Cupei României. Alte două s-ar putea alătura joi, dacă trec de adversarii din Liga 1.

Optimi de finală: rezultate și program

Marți, 9 februarie
FC Petrolul Ploiești – CSM Politehnica Iași 3-0
Au marcat: R. Moise (17), V. Țicu (45+1), Buhăescu (55)

Miercuri, 10 februarie
AFC Farul Constanța – Chindia Târgoviște 0-3
Au marcat: Berisha (39), P. Iacob (70), Diaz (72)

Universitatea Cluj – UTA Arad 2-1
Au marcat: Ogbu (32), S. Ribeiro (73) / Ad. Petre (90+5)

Dinamo – FCSB 1-0
A marcat: Nemec (55)

Joi, 11 februarie
Viitorul Pandurii – Gaz Metan Mediaș, ora 15:00
ASU Politehnica Timișoara – AFC Astra, ora 17:45
FC Botoșani – Universitatea Craiova, ora 20:30

Meciul Dunărea Călărași – Turris-Oltul Turnu Măgurele nu se va disputa, ca urmare a deciziei oaspeților de a se retrage din competițiile FRF. Detalii aici.

Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport.