Sepsi OSK a învins FC Voluntari cu 2-0 și a câștigat în premieră Cupa României, competiție în care mai disputase finala în 2020. Meciul s-a jucat pe Stadionul Giulești.

SEPSI – FC VOLUNTARI 2-1
A marcat: Ștefănescu 22′, 38′ / Dumitrescu 90+5′-autogol

Sepsi a început meciul în forță, iar în minutul 20, Ștefănescu a trimis mingea în poartă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Același Ștefănescu a deschis însă scorul două minute mai târziu, din pasa lui Eder Gonzales.

În minutul 38, tot Ștefănescu a stabilit scorul final, cu un șut superb de la 25 de metri, care s-a oprit în vinclul porții apărate de Popa.

În ultimul minut de prelungire, Dumitrescu a deviat în propria poartă, însă a fost prea târziu pentru ca FC Voluntari să forțeze o revenire.

A fost prima finală jucată în Giulești după o pauză de 80 de ani, iar în tribune au fost prezenți în jur de 8.100 de fani.

Echipele de start:

Sepsi: 33. Niczuly – 88. Dimitrov, 44. Bălașa, 3. Mitrea-cpt., 20. Dumitrescu – 6. Păun, 77. Aganovici (29. Damașcan 80), 14. Gonzales – 21. Bărbuț (90. Golofca 71), 9. Tudorie (42. Luckassen 71), 11. Ștefănescu (24. I. Fulop 84). Antrenor: Cristiano Bergodi
Rezerve: 12. Began – 8. Vașvari, 15. Ashkovski, 27. Ispas, 82. Ninaj

Voluntari: 71. Popa – 13. Ciobotariu, 30. Tamaș, 5. Armaș-cpt. – 24. Miranda (27. Tehe 62), 22. Rață, 66. Droppa (98. Costin 74), 18. Tavares (80. L. Fulop 45), 6. Briceag (23. Vlad 75) – 77. Nemec, 14. Lopes (10. Merloi 86). Antrenor: Liviu Ciobotariu
Rezerve: 12. Rîmniceanu – 2. Achim, 3. Meleke, 21. Ilie

CITEȘTE ISTORIA FINALELOR GĂZDUITE DE FOSTUL STADION GIULEȘTI

Joacă pentru trofeu ocupanta primului loc în play-out, Sepsi, care în semifinale a învins de două ori pe Universitatea Craiova, și revelația sezonului, FC Voluntari, locul 4 în play-off.

Csikszereda a câștigat competiția la U19

În deschiderea finalei mari, de la 15:30, pe stadionul Giulești s-a jucat finala Cupei Elitelor U19: AFK Csikszereda – Sepsi OSK. În semifinalele acestei competiții, echipa din Miercurea Ciuc a trecut de FCSB (2-1, 3-3), în timp ce trupa din Sfântu Gheorghe a eliminat-o pe ”U” Cluj (2-1, 2-1). Csikszereda a cucerit trofeul după ce a învins cu 1-0 prin reușita lui El-Sawy din prima repriză.

AFK Csikszereda: 1. Karacsony – 7. Bărăbaș, 5. Botond, 4. Veregut-cpt., 2. Hadnagy – 10. Csala, 6. Lajos, 22. Bujdoso – 20. Sandor (11. S. Botond, 90+2), 9. Biro (18. Szakacs, 62′), 14. El-Sawy (17. Bârsan, 68′). Antrenor: Norbert Demeny
Rezerve: 12. Lukacs – 8. Finna, 13. Albu, 15. N. Botond, 23. Bone, 24. Ketesdi

Sepsi OSK: 33. Niczuly – 2. Hamciuc, 4. Ianău-cpt., 30. Rența, 96. Mitu (7. Tusa, 72′)- 90. Nistor, 99. Grigore (14. Radu, 80′), 21. Uja (77. Bălănucă, 46′) – 23. Bende, 9. Șerban (24. Vura, 67′), 11. Kocsis (20. Horciu, 79′). Antrenor: Lucian Nicolau
Rezerve: 98. Gedo – 19. Ene, 22. Vajna, 27. Cranțea

Parcursul finalistelor

Sepsi: 1-0 la Farul Constanța, 1-0 la U Craiova 1948 SA, 2-1 la Chindia Târgoviște, 2-1 și 1-0 în deplasare la Universitatea Craiova.

FC Voluntari: 4-1 la Șomuz Fălticeni (L3), 3-0 la masa verde cu FCSB, 1-0 la AS FC Buzău (L2), 2-0 și 1-0 în deplasare la Campionii FC Argeș.

În ultimele 5 confruntări, FC Voluntari a câștigat de trei ori, Sepsi o dată, iar un meci s-a încheiat la egalitate. Cele două partide din acest sezon au fost ambele victorii pentru ilfoveni, 2-1 la Sfântu Gheorghe și 3-1 la Voluntari. Au contat pentru sezonul regular, pentru că ulterior drumurile echipelor s-au despărțit, cu Voluntari în play-off-ul Ligii 1, iar Sepsi în play-out.