Liderul Ligii 2 a părăsit Cupa României, Dunărea şi UTA BD, scoase de echipe din Liga 3

Miercuri, 05 Octombrie 2016
Octavian Cocolos Photography / FC Dinamo

Marţi s-au disputat primele zece partide din cadrul turului al patrulea al fazei naţionale a Cupei României. Runda va continua cu alte cinci partide programate astăzi de la ora 14:30, epilogul având loc joi, de la aceeaşi oră, când se vor disputa ultimele două întâlniri. Tot joi, de la ora 18:00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal, în sala "Nicolae Dobrin", va avea loc tragerea la sorţi a programului 16-imilor de finală ale Cupei României, rundă în care vor intra în competiţie echipele din Liga I.

Patru dintre cluburile din eşalonul secund au părăsit competiţia, în urma rezultatelor consemnate marţi, cap de listă fiind liderul Juventus, eliminat de Academica, chiar în Colentina, prin dubla lui Lemnaru. Într-un alt duel al echipelor din Liga 2, ASU Poli a învins cu 6-1 pe Şoimii Pâncota, în prim-plan aflându-se Bădăuţă, autor al unei triple.

Celelalte două echipe din eşalonul secund care au fost eliminate au fost Dunărea Călăraşi şi UTA Bătrâna Doamnă, învinse în deplasare de satelitul lui Dinamo, respectiv de Becicherecu Mic, ambele învingătoare fiind din Liga 3. Un singur meci a ajuns la lovituri de departajare, cel de la Băleşti, acolo unde una dintre cele două echipe din judeţ ajunse în acest tur a pierdut loteria penalty-urilor, în faţa celor de la Cetate Deva.

Iată rezultatele înregistrate marţi, echipele marcate cu roşu fiind calificate în 16-imi:

FC Dinamo 1948 SA București II (B) - AFC Dunărea 2005 Călărași (CL) 2-0 (1-0) (foto)
Patrick Petre (4), Andrei Tîrcoveanu (86)
► SC Popești Leordeni (IF) - CS Balotești (IF) 0-1 (0-1)
Claudiu Herea (37)
CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM) - UTA Bătrâna Doamnă (AR) 2-1 (1-0)
Adrian Sturz (41), Heriberto Ponce (76) / Cristian Costin (90+2)
► CS Aerostar Bacău (BC) - ACS Foresta Suceava (SV) 0-1 (0-0)
Cornel Căinari (72)
► CS Național Sebiș (AR) - CS Luceafărul Oradea (BH) 0-2 (0-1)
Istvan Balla (35), Sergiu Arnăutu (85)
AFC Metalosport Galați (GL) - Sport Club Bacău (BC) 1-0 (1-0)
Cristian Bahnaşu (32)
► Juventus București (B) - Academica Clinceni (IF) 0-2 (0-1)
Valentin Lemnaru (12, 51)
ASU Poli Timișoara (TM) - Șoimii Pâncota (AR) 6-1 (2-0)
Cătălin Bădăuţă (11, 24, 52), Patrick Niţă (61 - pen.), Bogdan Dănăricu (73), Denis Băban (75) / Gentaro Murakami (71)
► CSM Avântul Reghin (MS) - CS FC Olimpia 2010 Satu Mare (SM) 0-3 (0-1)
Silviu Pană (38 - pen.), Valter Heil (54), Bogdan Faur (90+2 - pen.)
► Internațional Bălești (GJ) - CNS Cetate Deva (HD) 1-3 (0-0, 0-0, 0-0)
Au marcat la loviturile de departajare: Alexandru Munteanu / Janos Vajda, Andrei Vaştag, Raul Lintaru

Programul meciurilor rămase de disputat în această rundă este următorul:

Miercuri, 5 octombrie, ora 14:30

► ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (CV) - SC FC Brașov SA (BV), stadion Municipal (Sfântu Gheorghe)
► SCM Pitești (AG) - FC Chindia Târgoviște (DB),
stadion Complex Nicolae Dobrin (Piteşti)
► CS Știința Miroslava (IS) - ACS Dacia Unirea Brăila (BR),
stadion Comunal (Miroslava)
► CS Afumați (IF) - ACS Berceni (IF),
stadion Comunal (Afumaţi)
► CS Viitorul Domnești (IF) - CS Unirea Tărlungeni (BV),
stadion CNAF Buftea (Buftea)

Joi, 6 octombrie, ora 14:30

► CS Păulești (PH) - CS Mioveni (AG),
stadion Comunal (Păuleşti)
► ACSO Filiași (DJ) - CSM Râmnicu Vâlcea (VL), stadion Oltenia (Craiova)

Partida Metalurgistul Cugir (AB) – FCM Baia Mare (MM)  NU SE DISPUTĂ

Conform art.30.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Până în șaisprezecimi, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj care vor fi suportate în procente egale, 50-50%, de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj și observare în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Pentru faza a IV-a a Cupei României, baremurile de arbitraj sunt nete, iar cuantumul acestora este:

- pentru un club organizator din Liga 4 sau mai jos: 940 RON (arbitru 340 RON, fiecare arbitru asistent câte 300 RON)

- pentru un club organizator din Liga 3: 1.966 RON (arbitru 764 RON, fiecare arbitru asistent câte 601 RON)

- pentru un club organizator din Liga 2: 4.660 RON (arbitru 1.630 RON, fiecare arbitru asistent câte 1.330 RON, al patrulea arbitru 370 RON)

Pentru faza a IV-a a Cupei României, se vor achita baremuri de observare, al căror cuantum net este:

- pentru un club organizator din Liga 4 sau mai jos: 600 RON (observator de joc 300 RON şi observator de arbitri 300 RON)

- pentru un club organizator din Liga 3: 1.000 RON (observator de joc 500 RON şi observator de arbitri 500 RON)

- pentru un club organizator din Liga 2: 2.500 RON (observator de joc 1.250 RON şi observator de arbitri 1.250 RON)

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform art.54, pct.2 din ROAF, jocurile din Liga I, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

În conformitate cu prevederile articolului 12 din regulamentul de disputare a Cupei României, modificat prin decizia Comitetului de Urgenţă din 18 august, echipele din Liga 1, Liga a 2-a şi Liga a 3-a, participante la jocuri din Cupa României, sunt obligate să respecte dispoziţiile privind numărul minim de jucători sub 21 de ani, respectiv 19 ani pentru cluburile de Liga a 3-a pe tot parcursul competiției (condiții privind numărul și vârsta jucătorilor fiind stabilite de art.45 din prezentul regulament pentru fiecare categorie competiţională), astfel:

- echipele din Liga I sunt obligate să respecte condițiile mai sus menționate în toate jocurile din cadrul Cupei României.

- echipele din Liga a 2-a și Liga a 3-a sunt obligate să respecte regulile anterior menționate dacă joacă cu echipe din aceeași categorie competițională. În situația în care cluburile din Liga a 2-a și/sau Liga a 3-a joacă în cadrul Cupei României cu o echipă de nivel superior ambele echipe vor trebui să respecte regulile respective astfel cum sunt acestea prevăzute pentru clubul de categorie superioară (de ex. dacă o echipă din Liga a 3-a joacă cu o Liga a 2-a, atunci ambele echipe vor trebui să folosească pe toată durata partidei numărul minim de jucători prevăzut pentru cluburile din Liga a 2-a)

- în situația în care una dintre echipe este de nivelul Ligii a 4-a sau inferior, niciuna dintre echipe participante la jocul respectiv nu va trebui să respecte regulile anterior amintite.

Începând cu această ediţie, în Cupa României este permisă efectuarea a doar trei schimbări de jucători pe meci

Asociațiile județene de fotbal, respectiv Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a IV-a, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

Iată şi datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională:

► 26 octombrie 2016 - Șaisprezecimi de finală
► 14 decembrie 2016 - Optimi de finală
► 29 martie 2017 - Sferturi de finală
► 26 aprilie 2017 - Semifinale (tur)
► 17 mai 2017 - Semifinale (retur)
► 27 mai 2017 - Finala

citeste si:
comenteaza

Federatia Romana de Fotbal, 2017.
Toate drepturile asupra materialelor si continutului acestui site sunt rezervate.