Start în Cupa României

Joi, 10 August 2017
Victor Benedek

Miercuri, 9 august, de la ora 17:30, a debutat primul tur al fazei naționale a competiției în care participă toate echipele din fotbalul românesc

În această etapă au intrat în competiţie cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, adică un total de 26 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie. Totuși, trei partide nu s-au jucat după ce CS Posada Perişani, ACS Şurianu 1945 Sebeş și CS Juvenes Târgu s-au retras din competiție, motiv pentru care CS Șirineasa, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, respectiv AS Unirea Cristuru Secuiesc s-au calificat în turul următor.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2017-2018 a Cupei României, faza naţională:
► Faza a III-a: 13 septembrie 2017
► Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
► Șaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
► Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
► Sferturi de finală: 28 februarie 2018
► Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
► Semifinale (retur): 9 mai 2018
► Finala: 27 mai 2018

ACS Transdor Tudora - CSM Bucovina Rădăuţi 4-0
AS Recolta Dănceu - ACS Ştiinţa Turceni 4-5
CS Dunărea Calafat - AS FC Milcov 0-2
AS Colibaşi - ACS Urban Titu 1-2
AS Gloria Gaz Metan Corneşti - AS FC Aninoasa 2-0
ACS Astra Plosca - AS Mihai Bravu 3-2
Bărăganul Ciulniţa - AS FC Agricola Borcea 4-6
ACS Regal Sport Club Ferdinand I - ACS Petrolul 52 1-8
CSO Bragadiru - ACS Înainte Modelu 1-6
CS Victoria Ianca - CSM Focşani 2007 1-4
Viitorul Fântânele - ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. 7-0
CS Voinţa Lupac - CS Inter Petrila 3-2
CS Şoimii Lipova - CS Millenium Giarmata 6-0
CS Cimentul Bicaz - AS Viitorul Curiţa 2-0
AS Unirea Mirceşti - CSM Paşcani 2-1
CS FC 2007 Gîrceni - ACS Sportul Chiscani 1-2
ACS Voinţa Cetate - AS FC Universitatea Cluj 0-7
Progresul Şomcuţa Mare - CS Rapid Jibou 4-2
AS Luceafărul Decebal - CS Diosig-Bihardiószeg 0-2
ACS FC Păpăuţi - AFC Odorheiu Secuiesc 4-2
AS Spicul Şeica Mare - ASF Zărneşti 1-2
AS Voinţa Biled - CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 6-1
FC Buzău - AS Zimbrul Slobozia Conachi 2-3
*Echipele bolduite s-au calificat mai departe
** Partidele CS Posada Perişani - CS Şirineasa, ACS Şurianu 1945 Sebeş - AFC Unirea 1924 Alba Iulia și CS Juvenes Târgu Mureş - AS Unirea Cristuru Secuiesc nu s-au disputat după ce gazdele s-au retras din competiție. Astfel, CS Șirineasa, AFC Unirea 1924 Alba Iulia și AS Unirea Cristuru Secuiesc s-au calificat în turul următor.

citeste si:
comenteaza

Federatia Romana de Fotbal, 2017.
Toate drepturile asupra materialelor si continutului acestui site sunt rezervate.