© FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

Cele două s-au impus în fața adversarelor din Liga 2 în primele două partide din optimile de finală, disputate marți seara.

Primele dueluri din optimile Cupei României au fost câștigate de echipele de eșalon superior. Hermannstadt și FCSB merg mai departe în sferturile de finală.

În primul joc al zilei, la Mioveni, Hermannstadt s-a impus cu 2-0. Golurile au venit în partea secundă, al doilea dintre ele chiar în prelungirile partidei. Au marcat Offenbacher (65) și Persano (90+1). Astfel, după ce în weekend a pierdut primul joc din acest sezon din Liga 2, Mioveni cedează și în partida de Cupă.

Mai târziu, pe Cluj Arena, Universitatea Cluj i-a pus mari probleme lui FCSB în drumul spre „sferturi”. Scorul a fost deschis de Ioan Hora (12), care a trimis sub bară dintr-o lovitură liberă din marginea careului. Și a rămas neschimbat până la final în special datorită prestației excelente a goalkeeperului Andrei Vlad, cel care a reușit să închidă poarta în fața atacanților adverși. Roș-albaștrii au ratat și o lovitură de la 11 metri, prin Florin Tănase, cu trei minute înainte de final.

Iată programul jocurilor din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 29 octombrie

CS Mioveni – Hermannstadt 0-2 | stadion Orășenesc (Mioveni)
Universitatea Cluj – FCSB 0-1 | Cluj Arena (Cluj-Napoca)

Miercuri, 30 octombrie

Academica Clinceni – FC Botoșani, ora 14:30, stadion Clinceni
Sănătatea Cluj – FC Petrolul Ploiești, ora 17:00, Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Foresta Suceava – Dinamo, ora 19:30, stadion Areni (Suceava)

Joi, 31 octombrie

Metalul Buzău – CSM Politehnica Iași, ora 14:30, stadion Cornel Negoescu (Buzău)
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Astra, ora 18:15, stadion Municipal (Sf. Gheorghe)
FC Voluntari – Universitatea Craiova, ora 21:00, stadion ”Anghel Iordănescu” (Voluntari)