În prima manșă, Hermannstadt se impusese cu scorul de 1-0. Avantajul a fost rapid anulat în jocul retur, atunci când Popovici a marcat pentru medieșeni încă din minutul 6.

Însă oaspeții, care ocupă locul secund în Liga 2, au rezolvat calificarea până în pauză, reușind să înscrie de trei ori, prin Blănaru, Petrescu și profitând de autogolul lui Sârghi. Gaz Metan a mai marcat o dată, în repriza secundă, prin Caiado. Dar cea de-a doua finalistă a Cupei României, care o va întâlni pe 27 mai pe CS U Craiova, este AFC Hermannstadt. Partida este programată pe Arena Națională, ora urmând a fi comunicată ulterior.

AFC Hermannstadt a devenit prima echipă de eșalon inferior care ajunge în finala Cupei României după o pauză de 36 de ani. În 1982, FC Baia Mare era învinsă de Dinamo cu 3-2.