Formaţia Ştiinţa Danubius Bechet şi-a adjudecat trofeul Cupei României – faza judeţeană, după ce s-a impus la penalty-uri, în finala disputată vineri, pe stadionul din Cârcea, în faţa vecinei Recolta Ostroveni.

În timpul regulamentar scorul a fost egal, 2-2, la capătul a două reprize distincte, prima foarte bună, a doua destul de haotică, temperatura ridicată punându-şi amprenta pe evoluţiile ambelor echipe. Cei care au deschis scorul au fost jucătorii Ostroveniului, Alin Nicolin marcând dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 metri lateral dreapta, şutul fiind deviat şi de zid (’18, 0-1). Replica Bechetului nu s-a lăsat aşteptată, în prima repriză irosindu-se trei ocazii imense, iar golul egalizator a picat în partea secundă. Marian Bălan a comis un henţ în careu, Omar Dumitrică a indicat prompt punctul cu var, iar Claudiu Sandu a transformat fără emoţii penaltiul (’59, 1-1).

Reuşita le-a dat elan elevilor lui Viorel Şişoe, care au preluat conducerea la doar cinci minute, Viorel Georoceanu înscriind un gol de generic, şutul său de pe stânga oprindu-se în colţul lung, în vinclu, „obligându-i” pe cei aproximativ 500 de spectatori să aplaude (’64, 2-1). Recolta Ostroveni a ieşit la joc şi Cristi Piţiche a dus partida în prelungiri, după ce a reluat cu capul, din plonjon, de la 7 metri, o centrare venită de la Alex Pârvulescu (’69).

În prelungiri nu s-a întâmplat nimic notabil și s-a ajuns la loviturile de departajare. Câştig de cauză au avut fotbaliştii de la Bechet, care au avut nervii ceva mai tari şi s-au impus cu 5-4. Pentru Danubius au marcat Sandu, Puchiu, Ţuculeanu, Neacşa şi Duca şi a ratat Crişan. De partea cealaltă, pentru Ostroveni au transformat Bugălă, Ghera, Şelaru şi Piţiche şi au ratat Stoian şi antrenorul Florescu.

Bechet: C. Marica – C. Preduţ (’80, R. Văduva), D. Ţuculeanu, Cl. Sandu, M. Ivan – D. Puchiu, A. Bouleanu (’68, D. Duca) – I. Corcoveanu, V. Georoceanu (’101, D. Teodorescu), P. Crişan – I. Nuţă. Antrenor: Viorel Şişoe.

Ostroveni: A. Mărăcine – D. Ochea (’102, C. Popescu), I. Popescu (’65, R. Vasilca), A. Nicolin, M. Bălan (’70, C. Ghera) – A. Bugălă, M. Stoian – Al. Pârvulescu (’117, Florescu), C. Marin, R. Şelaru – Cr. Piţiche. Antrenor: Ovidiu Florescu.

Se gândesc la promovare

A urmat premierea, ridicarea trofeului de către jucătorii Bechetului şi hora bucuriei. "E dulce această victorie. A fost un meci greu, eu am ieşit şi accidentat… Băieţii au resimţit din plin cele 120 de minute jucate şi e bine că am câştigat şi la penaltiuri. Căldura ne-a pus probleme mari. Au fost multe ocazii de ambele părţi, dar e bine că am câştigat trofeul”, a declarat Aurelian Bouleanu, pentru GdS.

"Ştiam că o să avem un meci foarte greu. Rivalitatea între noi şi Ostroveni ştiţi foarte bine că e foarte mare şi mă bucur că am câştigat acest meci. Sperăm ca în viitor să avem mai multe realizări, în doi să ani reuşim promovarea în Liga a III-a”, a declarat preşedintele formaţiei Danubius Bechet, George Stăvaru, pentru GdS.

De menţionat că înaintea fluierului de start Asociaţia Judeţeană de Fotbal Dolj, reprezentată de preşedintele Silviu Bogdan, a premiat primele trei echipe clasate în Liga a IV-a, în speţă Tractorul Cetate, Viitorul Cârcea şi Dunărea Calafat. Şeful AJF a urat totodată baftă campioanei Tractorul Cetate, care sâmbătă, de la ora 18.00, va juca manşa tur a barajului de promovare în Liga a III-a cu CS Şirineasa, pe terenul formaţiei vâlcene.