Gruparea din Bănie a câștigat cu 5-1 partida tur, disputată pe ”Ion Oblemenco”, lucru care a îngreunat returul pentru echipa gazdă, FC Botoșani. Deși s-au impus cu 2-1 pe stadionul Municipal, rezultatul nu a fost suficient pentru accederea în finală.

FC Botoșani a deschis scorul prin Axente în minutul 13, care a înscris în poarta goală, după o acțiune a lui Olimpiu Moruțan. Mitriță a marcat golul egalizator în minutul 61, însă Golubovic a reușit să-și aducă din nou echipa în avantaj, înscriind la doar 4 minute după ce a fost introdus pe teren.

Cealaltă finalistă se va decide joi, 10 mai, dintre Gaz Metan Mediaș și AFC Hermannstadt, avantajul fiind de partea sibienilor, care s-au impus cu 1-0 în partida tur.

Finala Cupei României se va juca pe 27 mai, pe Arena Națională.