CFR Cluj a cucerit cel de-al patrulea trofeu al Cupei României după ce s-a impus la loviturile de departajare.

Au marcat: Bicfalvi, Gnohere, Anton, Lazăr / Lopez, Lopes, Beleck, Petrucci, Carlos Ruiz. A ratat: Rotariu

Meciul va fi decis la loviturile de departajare.

Min. 117 : Cea mai mare ocazie din prelungiri le aparține dinamoviștilor, dar mingea trimisă de Bicfalvi a nimerit transversala

După primele 90 de minute, Dinamo – CFR Cluj 2-2. Finala Cupei României are nevoie de prelungiri!

Min. 89 : GOL! Dinamo – CFR Cluj 2-2! Cristian Lopez poate trimite meciul în prelungiri cu reuşita sa

Min. 83 : Antun Palic îi lasă locul lui Nedelcearu în acest final de joc

Min. 80 : Vitor Bruno intră pe teren în locul lui Nouvier

Min. 75 : Valentin Lazăr îl înlocuiește pe Kortzorg

Min. 73 : Prima înlocuire și la Dinamo, iese Hanca, intră Andrei Marc

Min. 62 : Transversala se opune egalării clujenilor în urma unei lovituri libere de la 18 metri

Min. 59 : A doua schimbare la CFR Cluj, iese Bud, intră Beleck

Min. 54 : Gnohere reușește să trimită balonul în plasă, dar a făcut-o după ce fusese semnalizat în poziție afară din joc

Min. 47 : GOL! Dinamo – CFR Cluj 2-1! Carlos Ruiz îl învinge pe Cerniauskas cu un șut din afara careului

Min. 46 : Gomelt este înlocuit cu Cristian Lopez

La pauză, Dinamo – CFR Cluj 2-0 (Gnohere 24-pen., Bicfalvi 35)

Min. 43 : Cerniauskas respinge de sub bara transversală șutul de la distanță al lui Gomelt

Min. 35 : GOL! Dinamo – CFR Cluj 2-0! Bicfalvi înscrie cu capul din apropiere

Min. 24 : GOL! Dinamo – CFR Cluj 1-0! Gnohere deschide scorul dintr-o lovitură de la 11 metri

Min. 18 : Cristi Bud a încercat să reia acrobatic spre poartă dintr-o centrare care l-a depășit pe Cerniauskas, dar balonul a ocolit poarta.

Min. 10 : Am asistat la prima ocazie a partidei: șutul lui Anton de la aproximativ 25 de metri a trecut puțin alături.

UPDATE 21:35 | Partida a început cu un moment de reculege în memoria regretatului Patrick Ekeng și cu un omagiu adus de suporterii dinamoviști, care au pregătit o coregrafie specială.

UPDATE 20:15 | Avem echipele de start:

DINAMO: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palic, Kortzorg – Gnohere.

Rezerve: Muțiu – Nedelcearu, Bartalstovu, I. Șerban, A. Marc, V. Lazăr, Vl. Olteanu.

Antrenor: Mircea Rednic

CFR CLUJ: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt, Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud, Nouvier.

Rezerve: Vîtcă – Nascimento, Cr. Lopez, L. Goian, Beleck, D. Filipe Coelho, Vitor Bruno.

Antrenor: Antonio Conceicao

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). Asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava). Adiționali: Alexandru Tudor (București), Sebastian Colțescu (Craiova). Rezervă: Adrian Ghinguleac (București).

Observator FRF: Octavian Goga (Brașov)

Observator CCA: Aron Huzu (Sibiu)

UPDATE 18:30 | Stadionul a fost descoperit după ce, în prima parte a zilei, acoperișul a fost tras.

De la ora 21:30, pe Arena Națională, se desfășoară a 78-a finală a Cupei României.

Dinamo luptă pentru cel de-al 14-lea trofeu al Cupei din palmares, în timp ce adversara de astăzi, CFR Cluj, caută să câștige competiția, după patru ani de pauză, pentru a patra oară.

Parcursul celor două echipe în Cupa României, ediția 2015-2016

Dinamo

Șaisprezecimi: Dacia Unirea Brăila – Dinamo București 2-3
Optimi: Pandurii Tg. Jiu – Dinamo București 2-3
Sferturi: Dinamo București – Astra Girugiu 2-1
Semifinale: Dinamo București – FC Steaua București 0-0, FC Steaua București – Dinamo București 2-2

CFR Cluj

Șaisprezecimi: CS Balotești – CFR Cluj 0-1 (d.p.)
Optimi: Viitorul II – CFR Cluj 0-1
Sferturi: CSMS Iași – CFR Cluj 1-2
Semifinale: ASA Târgu-Mureș – CFR Cluj 0-0, CFR Cluj – ASA Târgu-Mureș 2-0

Informații utile:

✓ Porțile Arenei Naționale se deschid la ora 19:30
✓ Accesul copiilor de orice vârstă se face pe baza biletului de acces
✓ Sunt permise doar steagurile celor două cluburi finaliste arborate pe suport din material plastic