Bucurie stelista cu Dennis Man si Cristi Manea in meciul de fotbal dintre Metaloglobus si FCSB, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, joi 26 septembrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Joi, 26 septembrie, s-au desfășurat ultimele patru jocuri din faza șaisprezecimilor de finală. Surpriza zilei s-a înregistrat la Cluj-Napoca, unde Sănătatea a eliminat-o pe Viitorul Constanța, deținătoarea trofeului.

Primul meci al zilei a fost și cel în care s-a înregistrat cel mai surprinzător rezultat din această ediție a Cupei României. Sănătatea Cluj, formație din Liga 3, a depășit-o pe FC Viitorul, echipa care în urmă cu câteva luni ridica trofeul. Laurențiu Rus a deschis scorul în minutul 13, iar “virușii verzi” au reușit să păstreze rezultatul până la final!

Sepsi Sfântu-Gheorghe nu a avut nicio emoție în deplasarea de la Timișoara și a tranșat repede duelul cu Ripensia. Carnat, Moussa și Flores au înscris în prima repriză, iar la pauză oaspeții au condus cu 3-1. Pentru gazde a marcat Toma. Până la final tabela s-a mai modificat o singură dată, când Adebanjo a făcut 4-1 pentru Sepsi.

Fotbal Club Rapid a sperat să dea lovitura și să treacă de ACSM Politehnica Iași. Partida s-a jucat la Buzău, însă suporterii rapidiști au făcut ca formația alb-vișinie să se simtă ca acasă. Formația din eșalonul secund a fost mai periculoasă în prima repriză, dar nu a reușit să puncteze pe tabelă. Balanța s-a înclinat în direcția ieșenilor în minutul 66, când Andrei Cristea a obținut un penalty, fază în urma căreia Bonnin a văzut și cartonașul roșu, pe care tot el l-a transformat. Rapid nu a avut puterea să revină în inferioritate, iar ieșenii au ajuns în optimile de finală.

Ultimul meci din faza șaisprezecimilor s-a disputat la Voluntari, unde Metaloglobus a întâlnit-o pe FCSB. Roș-albaștrii au început bine, iar Moruțan l-a învins pe Gavrilaș cu un șut frumos de la 20 de metri. Cu câteva minute înainte de pauză, Dennis Man, revenit după o accidentare, a înscris și el după o pasă a aceluiași Moruțan.

Rezultatele partidelor din faza șaisprezecimilor de finală:

Marți, 24 septembrie
Flacăra Horezu – Astra 0-2
Marcatori: V. Gheorghe (44), Ajayi (83)

Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaș 2-1
Marcatori: Drugă (41), Martin (44) / Sg. Buș (8)

UTA Arad – Dinamo 1-3
Marcatori: R. Moise (18) / Moldoveanu (14), Nistor (58), Neicuțescu (82)

Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0
Marcatori: Grăjdan (45+1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3
Marcatori: Pațurcă (64-pen), Negruț (90+1) / R. Ion (38), Barbu (77-pen), Deretti (84)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
Marcatori: A. Nica (2), Bari (53) / D. Benzar (17), Achim (43), Ţîră (59)

U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj 2-3 (după prelungiri)
Marcatori: Cl. Bălan (7, 14) / Telcean (41), Rafa (51, 95)

Miercuri, 25 septembrie
Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt 0-1
Marcator: Joalisson (87 – pen.)

CS Făurei – CS Mioveni 1-5
Marcatori: Fl. Bălan (47) / Celea (49), Anghelina (57, 74), Hergheligiu (87 – pen.), Coşereanu (88)

Industria Galda – FC Petrolul Ploiești 0-1
Marcator: Younes (32)

CSM Reșița – Universitatea Craiova 0-1
Marcator: Nițu (31)

FC Botoșani – CFR Cluj 2-2 (4-2, după lovituri de departajare)
Marcatori: Ashkovski (37), Rodriguez (81 – pen.) / Golofca (55), Burcă (60)