Surpriza a venit în prima partidă a zilei, în care liderul Ligii 2, AFC Hermannstadt s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Juventus București. Ovidiu Morariu a înscris în propria poartă în minutul 59, iar Daniel Tătar a mărit avantajul echipei sale, care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

În cel de-al doilea meci, Astra Giurgiu și-a respectat statutul de favorită, dar nu fără emoții, în fața echipei din eșalonul secund, Chindia Târgoviște. La finalul timpului regulamentar, tabela a indicat 0-0, astfel că meciul a intrat în prelungiri. Cele două goluri au fost înscrise în ultimele 10 minute ale prelungirilor, de Silviu Balaure (min. 111) și Bogdan Chipirliu (min. 115).

Meciul dintre ACS Poli Timișoara și FCSB a încheiat faza optimilor de finală a Cupei României. Echipa lui Nicolae Dică s-a impus cu 3-0, grație reușitelor lui Harlem Gnohere, care a transformat o lovitură de la 11 metri (min. 34), Cătălin Golofca (min. 56) și Daniel Benzar (min 90+2). Timișorenii au încheiat partida în 10 oameni, după eliminarea lui Andrei Artean din minutul 81.