Se știu toate cele 8 echipe calificate în faza sferturilor de finală a Cupei României, ediția 2018-2019.

După Hermannstadt, U Craiova 1948 CS, FC Viitorul, Sepsi, Astra și campioana CFR Cluj, joi, 1 noiembrie s-au aflat și ultimele două echipe care au mers mai departe de faza “optimilor”. AFK Csikszereda și Dunărea Călărași au produs surprize și au eliminat pe Dinamo, respectiv FCSB.

În primul joc al zilei, Csikszereda, formație din Liga 3, și FC Dinamo București, au oferit un meci spectaculos cu răsturnări de scor și cu emoții la loviturile de departajare. După 0-0 la pauză, echipa din Miercurea Ciuc a marcat de două ori în patru minute, însă bucureștenii au revenit în același stil. Nistor a reușit o “dublă” restabilind astfel egalitatea pe tabelă. În extra-time dinamoviștii au trecut în avantaj, însă gazdele au egalat și au trimis meciul la penaltyuri, acolo unde s-au si impus, după ce ambele formații au executat de câte 10 ori!

În cel de-al doilea meci, la Călărași, Dunărea a întâlnit-o pe FCSB. După 0-0 la pauză, gazdele au reușit să preia conducerea cu două goluri venite din faze fixe. FCSB a redus din diferență prin tânărul Cristian Dumitru, dar nu a reușit să egaleze, iar Dunărea merge mai departe în Cupa României.

Joi, 1 noiembrie
AFK Csikszereda – FC Dinamo București 3-3 (Majzik ’48, Magyari ’52, I. Berde ‘115 / Nistor ’54, ’59, Neicuțescu ‘106), 6-5 la loviturile de departajare
Dunărea Călărași – FC FCSB 2-1 (Șeroni ’48, Dobrosavlevici, ’80 / Cr. Dumitru’ 82)

Miercuri, 31 octombrie
U Cluj – Astra 3-4 (Abrudan ‘2, Taub ‘5, ‘8 / Llullaku ’13, ’75, Cordoş autogol 24’, Sepsi autogol ’99)
CS Mioveni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-5 (Prosser ‘4, Fl. Ştefan ’13, Simonovski ’25, Nouvier ’45, A. Rus ’64)
Gaz Metan – CFR Cluj 0-1 (Țucudean ’64)

Marți, 30 octombrie
AFC Hermannstadt – FC Voluntari 3-0 (Nkololo ’38, Petrescu ’51 – pen, Alves ’90+1)
Turris-Oltul Turnu Măgurele – U Craiova 1948 CS 1-4 (Fotescu ’33 / Dankor ’49, Bancu ’51, Burlacu ’79, Cicâldău ’88)
CSM Politehnica Iași – FC Viitorul 2-2 (Sanoh ’55, Frăsinescu ’75 / Hagi ’15 – pen, Mățan ’39), 3-5 la loviturile de departajare