În perioada 31 octombrie – 3 noiembrie s-au disputat partidele din etapa a doua,  grupele Cupei României Betano 2023/2024, toate în transmisiune LIVE la tv sau online, pe FRF TV!

După desfășurarea primelor două etape din faza grupelor, înainte partidelor programate în decembrie care vor fixa clasamentul final al acestei faze din Cupa României Betano 2023/2024, iată patru concluzii spectaculoase!

De două ori mai multe puncte cucerite de echipe din L2 și L3!

În ediția precedentă, prima desfășurată în noul format al competiției, după primele două runde din grupe am putut contabiliza doar 8 puncte în dreptul formațiilor din Liga 2 și Liga 3 angrenate în lupta pentru sferturile de finală. Acum, nu mai puțin de 16 puncte cucerite de echipe provenind din eșaloanele inferioare!

Iată cum arată bilanțul pentru acest sezon, până acum, în grupe:

• 6p – Corvinul Hunedoara (L2)
  • 3p – CSM Alexandria (L2), Gloria Buzău (L2)
  • 2p – CS Tunari (L2)
  • 1p – Bihor Oradea (L3), CSA Steaua (L2)

Și iată ce obținuseră formațiile din aceeași categorie după 2 etape din grupele Cupei României Betano 2023/2023:

• 4p – CS Ocna Mureș (L3)
  • 1p – CSM Alexandria (L3), Dinamo (L2), Unirea Slobozia (L2), CS Minaur Baia Mare (L2)

Primul marcator din 2004 în faza grupelor!

În remiza obținută pe teren propriu cu Dinamo București în etapa a doua, FC Bihor Oradea a reușit să ofere cel mai tânăr marcator de până acum în faza grupelor! Alexandru Popa, născut pe 3 septembrie 2004!

Până acum, avem alți 5 fotbaliști născuți 2003 care au punctat în această fază a competiției, cei mai tineri marcatori:

• Amzăr (Dinamo București) – 11 iulie 2003
  • L. Mitrică (CS Tunari) – 29 aprilie 2003
  • V. Dumitrache (Gloria Buzău) – 29 martie 2003
  • Abuashvili (Petrolul Ploiești) – 8 februarie 2003
  • Abdullahi (Progresul Pecica) – 1 ianuarie 2003

Surprizele se confirmă iar: șase eliminate, printre care campioana și deținătoarea trofeului!

Avem deja o categorie cu 6 formații care nu mai au șanse la calificarea în sferturile de finală după disputarea primelor două meciuri din faza grupelor.

Jumătate dintre ele provin din L1, iar între acestea se află și deținătoarea trofeului, Sepsi Sf. Gheorghe! Alături de ea, FC Botoșani dar și campioana națională en-titre, Farul Constanța!

Celelalte cluburi fără șanse de calificare sunt Chindia Târgoviște (L2), Progresul Pecia și SCM Zalău (ambele L3).

Ultima etapă din faza grupelor va avea loc la mijlocul săptămânii 4-10 decembrie 2023. Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, În semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.