Prima manșă a celei de-a doua semifinale din Cupa României, ediția 2021/22, partidă transmisă în direct de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport, s-a terminat 2-1 pentru gazde.

Sepsi și Universitatea, două din formațiile pe pantă ascendentă în campionat, au propus o încleștare specială la Sfântu Gheorghe. Gazdele veneau după cinci meciuri consecutive fără înfrângere (4 victorii!), în vreme ce oltenii, după trei victorii uriașe, cu Farul, FCSB și CFR Cluj, care o relansează în lupta la titlul.

Și prin filtrul Cupei României se anunța un duel de urmărit cu sufletul la gură. Deținătoarea trofeului juca în deplasare contra unei formații care acum doi ani disputa finala, din păcate pentru covăsneni pierdută, în fața celor de la FCSB.

2-1 și returul se anunță incendiar!

Neașteptat cumva pentru forma recentă, Universitatea a început slab meciul. Bulversată poate și de golul încasat relativ repede, în minutul 14. Fostul ei jucător, Bărbuț, a creat faza din care a marcat Ștefănescu.

Și nici replica așteptată nu a venit! Trupa lui Reghecampf a jucat șters, o ocazie doar prin Roguljic, și a încheiat prima repriză fără șut pe poartă, punctând doar la capitolul cornere (6!). În schimb, Sepsi chiar a ratat desprinderea prin Păun.

După pauză, conștienți evident că pot pierde trofeul din vitrină în ritmul arătat, oltenii au mai echilibrat situația. Au revenit mai intens în joc, ocazie bună Markovic, iar în minutul 55 au egalat din penalty prin Andrei Ivan, după ce Andres Dumitrescu l-a faultat pe Gustavo. A urmat o închidere a jocului, fără ocazii mari pentru multe minute.

Pe final însă, gazdele au mărit turația și au început să forțeze. Iar golul victoriei a venit prin Golofca, în minutul 87, la capătul unui contraatac de excepție!

Craiova are doar varianta victoriei la retur. Doar că precedentele trei dueluri în Bănie au fost remize! De două ori 0-0 și, în septembrie anul trecut, ultima confruntare, 1-1!

Semifinalele Cupei României

Marți, 19 aprilie
FC Voluntari – FC Argeș 2-0 (Rață 18′, Armaș 29′)

Miercuri, 20 aprilie
Sepsi – Universitatea Craiova 2-1 (Ștefănescu 14′, Golofca 87′ / Ivan 55-pen.)

Returul se va disputa în perioada 10-12 mai. Toate partidele sunt live pe Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.