În urma returului semifinalelor din această săptămână vom afla echipele care vor juca pentru trofeul Cupei României în finala din 19 mai!

Miercuri, 11 mai, ora 19:30 (în direct la Digi Sport, Prima Sport, Orange Sport)
FC Argeș – FC Voluntari (0-2 în tur)

Piteștenii au o misiune complicată pe teren propriu în fața lui FC Voluntari, după ce ilfovenii au reușit să câștige manșa tur grație golurilor marcate în prima repriză de Rață și Armaș.

Pentru a ajunge în finală, FC Argeș are nevoie de o victorie la trei goluri diferență sau măcar de două goluri avans pentru a putea trimite partida în prelungiri. A reușit în acest sezon, în octombrie 2021, în etapa 13 din Liga 1, o victorie cu 2-0 pe stadionul ”Anghel Iordănescu”, însă acasă, tot în campionat, duelul s-a încheiat la egalitate, 0-0.

De partea cealaltă, Voluntariul lui Liviu Ciobotariu este aproape de o nouă finală după cea câștigată în 2017 în fața Astrei. Tot ce trebuie să facă e să protejeze avantajul obținut în manșa tur!

Joi, 12 mai, ora 19:30 (în direct la Digi Sport, Prima Sport, Orange Sport)
Universitatea Craiova – Sepsi OSK (1-2 în tur)

Cupa României a rămas singurul obiectiv al craiovenilor în acest sezon după rezultatele ultimei etape din play-off-ul Ligii 1. Și trupa lui Laurențiu Reghecampf și-a propus să întoarcă pe teren propriu rezultatul meciului tur de la Sfântu Gheorghe și să câștige competiția pentru a doua oară consecutiv. Ultima echipă care a reușit să își apere trofeul în Cupă a fost CFR Cluj, câștigătoare de trei ori în 2008, 2009 și 2010.

Istoricul întâlnirilor directe din acest sezon o favorizează în schimb pe Sepsi. A fost 1-1 la Craiova, în septembrie 2021, apoi victorie pentru formația din Covasna, acasă, 3-1, la începutul lui 2022. Și totul a culminat cu un nou succes, 2-1, în manșa tur a semifinalei, obținut prin golul marcat de Golofca pe final.

Finala Cupei României va avea loc joi, 19 mai, ora 20:30, pe stadionul Giulești.