Christopher Braun, Nicusor Silviu Bancu si Eduard Marian Florescu in meciul de fotbal dintre FC Botosani si Universitatea Craiova, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Municipal din Botosani, joi 11 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Optimile de finală ale Cupei României au ajuns la final. În sferturile de finală ale competiției se vor duela 4 formații din Liga 1 și 4 din Liga 2.

În primul meci al zilei, elevii lui Flavius Stoican au reușit să răstoarne calculele hârtiei. Viitorul Pandurii s-a impus cu 1-0 în fața lui Gaz Metan Mediaș, locul 8 în Liga 1. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 15, de Daniel Paraschiv, care a profitat de o respingere în față a lui Buzbuchi. Până la final, gorjenii au mai avut 3 șanse clare de gol, dar și oaspeții puteau egala, fiind aproape de gol în două rânduri.

La Timișoara, ASU Poli a sperat și ea într-o surpriză. Ionuț Coadă i-a făcut pe timișoreni să viseze frumos după ce a înscris în minutul 27. Astra a reușit totuși să întoarcă scorul în partea secundă. Introdus la pauză, Silviu Balaure a egalat cu o lovitură de cap din apropiere. Golul victoriei a venit cu 10 minute înainte de final, când Montini a înscris după ce inițial a trimis în bară.

În ultimul meci din optimile de finală s-au întâlnit două formații pe loc de play-off în Liga 1: Universitatea Craiova și FC Botoșani. Disputată în Moldova, partida s-a jucat pe un teren acoperit de zăpadă. Cu un nou antrenor pe bancă, Marinos Ouzounidis, oltenii au început perfect și în minutul 1 Andrei Ivan a obținut o lovitură de la 11 metri. A executat Alex Cicâldău și Craiova a deschis scorul. A fost golul victoriei pentru Universitatea, care a obținut astfel calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, acolo unde a devenit favorită la câștigarea trofeului, fiind cel mai bine clasată formație rămasă în competiție.

Optimi de finală: rezultate și program

Marți, 9 februarie
FC Petrolul Ploiești – CSM Politehnica Iași 3-0
Au marcat: R. Moise (17), V. Țicu (45+1), Buhăescu (55)

Miercuri, 10 februarie
AFC Farul Constanța – Chindia Târgoviște 0-3
Au marcat: Berisha (39), P. Iacob (70), Diaz (72)

Universitatea Cluj – UTA Arad 2-1
Au marcat: Ogbu (32), S. Ribeiro (73) / Ad. Petre (90+5)

Dinamo – FCSB 1-0
A marcat: Nemec (55)

Joi, 11 februarie
Viitorul Pandurii – Gaz Metan Mediaș 1-0
A marcat: D. Paraschiv (15)

ASU Politehnica Timișoara – AFC Astra 1-2
Au marcat: I. Coadă (27) / S. Balaure (59), Montini (82)

FC Botoșani – Universitatea Craiova 0-1
A marcat: Cicâldău (3 pen.)

Dunărea Călărași – Turris-Oltul Turnu Măgurele 3-0*
* prin decizia Comisiei de Disciplină și Etică din 12 februarie 2021, ca urmare a deciziei oaspeților de a se retrage din competițiile FRF. Detalii aici.

Tragerea la sorți a sferturilor de finală va avea loc luni, 15 februarie, de la ora 10:30.