În perioada 4-6 aprilie s-au disputat sferturile de finală ale Cupei României Betano ediția 2022/23.

Prima săptămână din aprilie ne-a adus cele 4 semifinaliste ale Cupei României Betano din acest sezon: UTA Arad, care s-a impus în duelul cu U Craiova 1948, U Cluj, învingătoare la Sibiu în fața lui Hermannstadt, Sepsi, deținătoarea trofeului eliminând-o pe Mioveni, și CFR Cluj, revenită după 4 ani într-o semifinală după ce a trecut de FC Argeș.

CFR Cluj – FC Argeș 1-0 (Krasniqi ’89)

• Din 2019 nu mai ajunsese CFR Cluj într-o semifinală de Cupa României! Și nu a fost deloc ușor să treacă de FC Argeș în ”sferturi”!
  • După o primă repriză fără mari realizări de nicio parte, campioana României a tras primul șut pe poartă abia în debutul părții secunde. Asta poate și pentru că Dan Petrescu a trimis pe teren mai mulți jucători care au evoluat mai puțin din postura de titulari în actualul sezon.
  • Nou-intrații Petrila și Krasniqi au vitalizat atacurile, iar cel de-al doilea a și reușit să marcheze golul victoriei pe final, atunci când parcă ambele echipe așteptau reprizele de prelungire. Kosovarul a combinat cu Bîrligea și a trimis în plasă din interiorul careului mare.
  • În semifinale, CFR Cluj o va întâlni pe deținătoarea trofeului, Sepsi OSK.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CS Mioveni 4-1 (I. Gheorghe ’54, Matei ’69, ’90, Tudorie ’90+5 / Rădescu ’75)

• Minutele de prelungire ale primei reprize, de altfel una echilibrată, au adus eliminarea lui Vlad Pop de la Mioveni, după un gest nesportiv față de Marius Ștefănescu.
  • Misiunea oaspeților a devenit una aproape imposibilă. Lucru confirmat de startul părții secunde. Lansat excelent pe culoar, Ion Gheorghe l-a învins pe Greab cu un șut la colțul scurt, cu stângul, de la 12 metri. Nu înainte, însă, ca Mioveniul să aibă o șansă de a înscrie, la o centrare a lui Balaur scoasă de sub bară de Niczuly.
  • Golul al doilea a lui Sepsi a venit din piciorul lui Matei, care a îndeplinit o simplă formalitate, cu poarta goală, după ce Tudorie a driblat portarul și a trimis în bară.
    CS Mioveni a creat totuși suspans, reușind să înscrie, cu un sfert de oră înaintea finalului, prin Rădescu, șut la vinclu, cu latul din 16 metri.
  • Golurile lui Matei, șut deviat din interiorul careului, și Tudorie, reluare din 5 metri, au stabilit scorul final, 4-1. Și Sepsi, deținătoarea trofeului, rămâne în cursă pentru a-și apăra trofeul cucerit vara trecută.

AFC Hermannstadt – Universitatea Cluj 1-2 (Alhassan ’41 / Chipciu ’51, Thiam ’75)

• U Cluj s-a încălzit greu la Sibiu. Hermannstadt a fost echipa care a controlat start partidei. Sibienii au avut trei ocazii de a marca în primele 30 de minute, însă Ene, Mino Sota și Babic nu au fost inspirați în fața porții.
  • A venit și replica oaspeților. Terenul s-a înclinat spre poarta lui Muțiu, însă Ze Gomes a irosit două șanse. Cei care au deschis scorul au fost sibienii. Opruț a centrat, iar Alhassan a reluat cu capul de lângă Goranov.
  • La pauză, Ovidiu Sabău a făcut trei schimbări, iar oaspeții au început să fie mai periculoși. Recent intrat pe teren, Chipciu a egalat după o acțiune personală frumoasă și un șut plasat de la 20 de metri. Clujenii au rămas în ofensivă, iar Thiam a punctat din pasa lui Oancea și oaspeții au trecut în avantaj.
  • Hermannstadt putea egala pe final, dar Iliev a respins șutul lui Butean. Tabela nu s-a mai modificat, iar U Cluj învinge la Sibiu datorită inspirației lui Ovidiu Sabău, ambele goluri fiind marcate de jucători trimiși pe teren după pauză.

UTA Arad – FCU Craiova 1948 1-0 (Postolachi ’16)

• Prima repriză de la Arad a fost una echilibrată, iar golul marcat de atacantul Postolachi destul de rapid (16), după o lansare marca Ubbink și o execuție printre picioarele goalkeeper-ului advers a avut rolul de a descătușa formațiile.
  • Au urmat câte o mare ocazie de fiecare parte, ambele prin lovituri cu capul, Duarte (23) pentru olteni și Șteaua (31) pentru gazde. Doar că portarul Kucher a scos întâi, apoi mingea a trecut pe lângă poartă.
  • După pauză, intrările lui Keșeru și Pop la UTA au înclinat mai evident balanța pentru alb-roșii, care au controlat startul de repriză dominând inclusiv la capitolul posesie. Șutul lui Ubbink a fost scos in extremis de Gurău (47), apoi FCU Craiova, tot cu capul!, bifează o ocazie uriașă, însă mingea trimisă de Huyghebaert lovește bara (73).
  • Otele scapă singur cu portarul dar trimite pe lângă în ultimul minut, final 1-0! UTA Arad, ultima oară finalistă a Cupei României tocmai în 1966!, va întâlni în semifinale câștigătoarea din partida AFC Hermannstadt – Universitatea Cluj, programată miercuri, 5 aprilie!