În perioada 31 octombrie – 3 noiembrie s-a disputat cea de-a doua etapă din grupele Cupei României Betano. La fel ca în prima rundă, toate meciurile au fost transmise LIVE, la tv și pe FRF.tv!

Ultima zi din runda secundă a Cupei României Betano în faza grupelor a însemnat epilogul acestei etape, partida dintre formația de Liga 3 FC Bihor Oradea și Dinamo București, din primul eșalon. După o primă repriză echilibrată și chiar cu un avantaj de partea gazdelor, dar încheiată la egalitate, oaspeții au deschis scorul prin Ricardo Grigore. Bihorul a forțat egalarea și a fixat-o în minutul 83!

ZIUA 3 – 2 noiembrie

A treia zi din etapa 2 a grupelor a început cu o mare surpriză: CSM Alexandria din Liga 3 și FC Botoșani, din primul eșalon, au oferit un meci pe cinste, cu gazdele învingând la final! Asta după ce moldovenii au condus cu 1-0 la pauză, gol din penalty, și s-au văzut înfrânți în prelungiri!

Iar stilul s-a menținut ceva mai târziu: Gloria Buzău, din L2, a răpus campioana, Farul Constanța! Un 1-0 prin golul venit pe final de meci tocmai din partea lui Valentin Dumitrache, fotbalist împrumutat de dobrogeni la Gloria!

În încheiere, în derby-ul Clujului, Universitatea și CFR Cluj au încheiat 1-1, după ce gazdele au fost în avantaj la pauză.

ZIUA 2 – 1 noiembrie

• Au intrat în scenă șase echipe din Liga 1, două din Liga 2 și două din Liga 3. Primul duel, SCM Zalău – FC 1948 Craiova Fotbal Club, transmis în exclusivitate pe frf.tv, a fost câștigat de craioveni. Andrea Padula a înscris unicul gol al partidei în minutul 23, cu un șut din lateral, la firul ierbii.
  • Tot în exclusivitate pe frf.tv s-a disputat Progresul Pecica – FC Hermannstadt. Sibienii au făcut o primă repriză fantastică, în care au înscris de trei ori. Marcatori, Ruben Fonseca, “dublă”, și Ciprian Biceanu, cu un șut superb de la 20 de metri, direct în vinclul porții. În repriza secundă Hermannstadt a mai înscris de trei ori. Neguț, din penalty, Oroian și Iancu au închis tabela meciului Progresul Pecica – Hermannstadt, scor 0-6.
  • Seria meciurilor a continuat cu un duel al județului Ilfov, între CS Tunari și FC Voluntari, încheiat la egalitate, scor 1-1. Voluntariul a deschis scorul prin Patricio Matricardi în minutul 64, în urma unei faze fixe. După 20 de minute, CS Tunari a reușit egalarea prin Luca Mitrică, care a marcat cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri.
  • În cel de-al patrulea duel al zilei, Universitatea Craiova a învins-o pe UTA Arad cu 1-0. După ce rezultatul la pauză a fost egal, scor 0-0, Alexandru Mateiu a marcat singurul gol al întâlnirii în minutul 80 și trimite toate cele 3 puncte la Craiova!
  • Ziua s-a încheiat cu partida CSA Steaua – Rapid, meci disputat în Ghencea, într-o atmosferă superbă, creată de cei aproape 14.000 de spectatori prezenți în tribune. Deși nu s-a marcat, meciul a fost unul spectaculos, mai ales pe final, când ambele formații au căutat să dea lovitura.

ZIUA 1 – 31 octombrie

• În prima partidă a acestei runde, Corvinul Hunedora a câștigat la limită, 1-0, meciul jucat cu deținătoarea trofeului, Sepsi OSK, și este la egalitate de puncte cu liderul din Grupa A, Petrolul, care a învins în deplasare Chindia Târgoviște, scor 2-0.
  • Oțelul Galați și FCSB au remizat, scor 1-1, la finalul unui meci dramatic, în care gazdele au egalat în ultimul minut regulamentar de joc! Cele două formații rămân astfel la egalitate de puncte pe primele două locuri din Grupa C.

GRUPA A

• Corvinul 1921 Hunedoara – Sepsi OSK 1-0 (0-0)
    A marcat: Manolache ’57
  • Chindia Târgoviște – ACS Petrolul 52 0-2 (0-1)
    Au marcat: Abuashvili ’20, Huja ’88
  • Progresul Pecica – Hermannstadt 0-6 (0-3)
    Au marcat: Ruben Fonseca ’23 și ’45+1, Biceanu ’32, Neguț ’52 (pen.), Oroian ’69, Iancu ’76

• CSA Steaua – FC Rapid 1923  0-0 (0-0)
  • CSM Alexandria – FC Botoșani 2-1 (0-1)

Au marcat: Gîdea ’49, Ed. Sîrbu ’90+3 / Șeroni ’21 – penalty

• Universitatea Cluj – CFR Cluj 1-1 (1-0)

Au marcat: Lopez ’90 / Băluță ’76
  • SCM Zalău – FCU Craiova 1948 0-1 (0-1)

Au marcat: Mitrică ’84 / Matricardi ’64
  • UTA Arad – Universitatea Craiova 0-1 (0-0)
    A marcat: Mateiu ‘80
  • Gloria Buzău – Farul Constanța 1-0 (0-0)

Farul Constanța 2 0 0 2 0-3 0p

Ultima etapă din faza grupelor va avea loc la mijlocul săptămânii 4-10 decembrie 2023. Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, În semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.