Meciul de fotbal dintre FC Botosani si CFR Cluj din saisprezecimile Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Municipal din Botosani, miercuri, 25 septembrie 2019. © FOTO:Ionut Tabultoc/ Sport Pictures

Miercuri, 25 septembrie, s-au disputat alte cinci partide din faza șaisprezecimilor de finală.

S-au calificat mai departe miercuri CS Mioveni, AFC Hermannstadt, FC Petrolul, Universitatea Craiova și FC Botoșani.

În primul meci al zilei, la Ploiești, pe stadionul “Ilie Oană” s-au întâlnit două formații din Liga 1, Chindia Târgoviște și AFC Heramnnstadt. Echipa calificată în faza următoare a fost cea antrenată de Costel Enache, care s-a impus la limită, 1-0, printr-un gol marcat din penalty de Joalisson în minutul 87.

Meciul dintre CS Făurei, formație din Liga 3, și CS Mioveni, din Liga 2, a fost unul fără istoric. Argeșenii s-au impus clar, cu scorul de 5-1, în fața formației lui Bănel Nicoliță.

Partida dintre Industria Galda și Petrolul a fost decisă de reușita lui Younes Hamza, golgheter-ul tunisian revenit la Ploiești după 5 ani și care a marcat primul său gol pentru prahoveni de la transferul de la Aris Salonic.

La Craiova, echipa lui Victor Pițurcă a fost considerată oaspete pe “Ion Oblemenco” în întâlnirea cu formația din Liga 2, CSM Reșița. Calificarea a fost adusă de internaționalul U19, Luis Nițu, fotbalist care a înscris unicul gol al partidei.

În ultima partidă a zilei, la Botoșani, a fost nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a afla echipa calificată în optimi. După 120 de minute, scorul între FC Botoșani și CFR Cluj a fost 2-2. Primii care au marcat au fost gazdele, prin Ashkovski, iar la pauză echipa lui Croitoru a intrat în avantaj. La reluare, campioana României a întors scorul prin două goluri marcate de foști ex-botoșăneni, Golofca și Burcă. Egalitatea a fost restailită de Rodriguez în minutul 82 din 11 metri, astfel că s-a ajuns la prelungiri, iar cum egalitatea a persistat, la lovituri de departajare.

La 11 metri s-au impus moldovenii care au ratat o singură dată, prin Câmpanu, în timp ce la clujeni doi jucători nu au putut să înscrie, Luis Aurelio și Sebastian Mailat. Astfel, campioana României părăsește competiția încă din fața 16-zecimilor.

Rezultatele și programul partidelor de disputat plus televizările:

Marți, 24 septembrie
Flacăra Horezu – Astra 0-2
Marcatori: V. Gheorghe (44), Ajayi (83)

Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaș 2-1
Marcatori: Drugă (42), Martin (44) / Sg. Buș (8)

UTA Arad – Dinamo 1-3
Marcatori: R. Moise (19) / Moldoveanu (13), Nistor (58), Neicuțescu (82)

Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0
Marcatori: Grăjdan (45+1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3
Marcatori: Pațurcă (63-pen), Negruț (90+1) / R. Ion (38), Barbu (78-pen), Deretti (84)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
Marcatori: Nica (2), Bari (53) / D. Benzar (17), Achim (49), Ţîră (59)

U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj 2-3 (după prelungiri)
Marcatori: Bălan (7, 14) / Telcean (41), Rafa (51, 90+5)

Miercuri, 25 septembrie
Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt 0-1
Marcator: Joalisson (87 – pen.)

CS Făurei – CS Mioveni 1-5
Marcatori: Fl. Bălan (47) / Celea (49), Anghelina (57, 74), Hergheligiu (87 – pen.), Coşereanu (88)

Industria Galda – FC Petrolul Ploiești 0-1
Marcator: Hamza (32)

CSM Reșița – Universitatea Craiova 0-1
Marcator: Nițu (30)

FC Botoșani – CFR Cluj 2-2 (6-4, după lovituri de departajare)
Marcatori: Ashkovski (37), Rodriguez (82 -pen.) / Golofca (55), Burcă (60)

Joi, 26 septembrie
Ripensia Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (stadion Electrica – Timișoara, ora 16:30)

Sănătatea Cluj – FC Viitorul Constanța (stadion Cluj Arena – Cluj-Napoca, ora 16:00, în direct la Digi, Look, Telekom)

Fotbal Club Rapid – ACSM Politehnica Iași (stadion Gloria – Buzău, ora 18:45, în direct la Digi, Look, Telekom)

Metaloglobus București – FCSB (stadion Anghel Iordănescu – Voluntari, ora 21:30, în direct la Digi, Look, Telekom)