Ultimele trei meciuri din cadrul optimilor de finală ale Cupei României s-au disputat în cursul zilei de joi. Rând pe rând, Astra, FC Viitorul şi Dinamo au obţinut calificarea în faza următoare a competiţiei, în dreptul învingătoarelor consemnându-se câte trei goluri marcate, singura fără gol primit fiind gruparea constănţeană. În schimb, Astra şi Dinamo, chiar dacă au primit câte un gol, au beneficiat de câte un autogol din partea gazdelor din meciurile de joi.

Mioveniul a rămas singura echipă din Liga 2 calificată în sferturi

În primul meci al zilei, cea de-a patra reprezentantă a eşalonului secund în faza optimilor, Luceafărul Oradea, a încercat să repete performanţa Mioveniului, care a eliminat vicecampioana într-un meci disputat miercuri seara. Bihorenii au fost conduşi pentru şapte minute, prin golul marcat de Junior Moraes (33), însă Cigan (40) a restabilit egalitatea, prima repriză terminându-se 1-1.

Cea mai mare ocazie a meciului a fost ratată de golgeterul Luceafărului, Arnăutu (foto jos, numărul 9), care a trimis pe lângă bară din careul mic (64). Nu acelaşi lucru s-a întâmplat la poarta bihorenilor, unde veteranul Daniel Niculae (67) şi-a adus echipa în avantaj. Lovitura de graţie a venit cu două minute înainte de final, când Hlinca a deviat în proprie poartă un balon centrat de acelaşi Daniel Niculae.

În urma acestui rezultat, în faza sferturilor de finală a mai rămas doar o singură echipă din eşalonul secund, CS Mioveni, care a învins-o pe FC Steaua Bucureşti, la lovituri de departajare. Celelalte trei echipe din Liga 2 care au evoluat în sferturi, CS Afumaţi, Dacia Unirea şi Luceafărul au părăsit competiţia.

FC Viitorul a ajuns în sferturi pentru al doilea an la rând

În a doua partidă a zilei de ieri, FC Viitorul a trecut cu 3-0 de Pandurii Târgu Jiu, oaspeţii aliniind o echipă cu multe absenţe, din motive medicale, incluzându-l aici şi pe antrenorul principal Petre Grigoraş. Gabriel Iancu (foto jos) a marcat primul gol al meciului, jucătorul gazdelor reuşind să înscrie într-un meci din Cupa României după o pauză de 623 de zile. Ultima sa reuşită în această competiţie a fost consemnată pe 2 aprilie 2015, în tricoul celor de la FC Steaua Bucureşti, atunci când echipa sa a învins cu 3-1 pe Petrolul.

La al doilea meci oficial din acest sezon ca integralist în tricoul echipei mari, primul fiind tot în Cupa României, Vînă a dus scorul la 2-0, pentru ca Purece să închidă tabela la 3-0. De menţionat că la Pandurii au evoluat pentru prima dată la echipa mare portarul Negrilă şi jucătorii de câmp Tudoran, A. David, L. Tudor, Cioiu, Pîrvulescu, Miroiu, Gruia şi Cioiu, ultimii trei intrând pe final de meci.

Dinamo şi-a luat revanşa pentru eşecul din campionat

Ultimul meci din cadrul optimilor de finală s-a disputat la Mediaş, acolo unde s-au întâlnit Gaz Metan, ocupanta locului secund în Liga I şi Dinamo, finalista ediţiei trecute a Cupei României. Cele două echipe s-au reîntâlnit la zece zile distanţă de la meciul din campionat, disputat tot la Mediaş şi câştigat de gazde cu 4-0.

Dinamoviştii şi-au luat revanşa după acel eşec, impunându-se în Cupa României, scor 3-1. La pauză, scorul a fost egal, 0-0, prima reuşită a partidei venind după o oră de joc, când spaniolul Romera a punctat pentru bucureşteni. Doar şapte minute le-au trebuit gazdelor pentru a restabili egalitatea prin Axente. Finalul de meci le-a aparţinut celor de la Dinamo, care au preluat conducerea după autogolul lui Buzean (78) şi au mai marcat încă o dată prin D. Nistor, în minutele de prelungire (90+3).

Iată şi casetele tehnice ale celor trei partide care s-au disputat joi:

LUCEAFĂRUL ORADEA – AFC ASTRA 1-3 (1-1)
Marcatori: Cristian Cigan (40) / Junior Morais (33), Daniel Niculae (67), Ionuţ Hlinca (88 – aut.)

Luceafărul: 1. Pap – 17. Balea, 8. Feher, 19. Hlinca, 22. Ban – 21. Bedea (14. Iul. Cuc 87), 20. Ţegle (18. Zs. Lukacs 80), 4. Păcurar – 11. Ctin. Roşu (cpt.), 9. Arnăutu, 6. Cigan (10. Balla 76)
Rezerve neutilizate: 12. Goia – 13. D. Costea, 15. Sorian, 16. Fl. Drăgan
Antrenor: Cristian Lupuţ

Astra: 1. Slv. Lung (12. Gavrilaş 46) – 2. Geraldo (10. Budescu 70), 22. Săpunaru (cpt.), 15. Oros – 77. Al. Stan, 19. Boubacar, 8. Seto, 13. Junior Morais – 31. Al. Ioniţă, 80. Filipe Teixeira (21. D. Niculae 21) – 7. Alibec
Rezerve neutilizate: 11. D. Florea, 20. Lovin, 17. V. Nicoară, 96. Balaure
Antrenor: Marius Şumudică

Stadion: "Iuliu Bodola" (Oradea); Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); Asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) şi Gero Szabo (Cluj-Napoca); Rezervă: Mircea Ardelean (Arad); Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) şi Traian Marcu (Sibiu)
Cartonaşe galbene: Ctin. Roşu (29), Bedea (61) / Junior Morais (9), Oroş (73), Alibec (82)
Cartonaşe roşii: – / –

FC VIITORUL – PANDURII TÂRGU JIU 3-0 (1-0)
Marcatori: Gabriel Iancu (30), Ionuţ Vînă (61), Florin Purece (67)

Viitorul: 31. Buzbuchi – 11. Dani Lopez, 29. Hodorogea, 21. Boli (13. Cioablă 70), 14. Mitache – 23. Cicâldău (97. Al. Stoica 70), 4. Carp, 8. Casap – 30. Purece, 10. G. Iancu (cpt.) (33. Neniţă 63), 28. Vînă
Rezerve neutilizate: 1. Tordai – 17. A. Ciobanu, 19. Seb. Mladen, 22. Cr. Ganea
Antrenor: Gheorghe Hagi

Pandurii: 35. Negrilă – 27. Trocan (14. Miroiu 67), 70. A. David, 17. Piţian (cpt.), 2. Gh. Tudoran – 3. L. Tudor, 4. Brînzan – 15. R. Dumitru, 7. Pirtea, 5. D. Pîrvulescu (28. Cioiu 79) – 77. R. Trifu (16. Gruia 73)
Rezerve neutilizate: 12. Al. Opriţa – 13. S. Popescu
Antrenor: Marian Dinu

Stadion: Academia Gheorghe Hagi – Teren 1 (Ovidiu); Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel) şi Gabriel Sabin Stroe (Piteşti); Rezervă: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău); Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) şi Dorinel Dincă (Călăraşi)
Cartonaşe galbene: Vînă (89) / Piţian (79)

GAZ METAN MEDIAŞ – DINAMO BUCUREŞTI 1-3 (0-0)
Marcatori: Mircea Axente (67) / Jose Antonio Romera (60), Ionuţ Buzean (78 – aut.), Dan Nistor (90+3)

Gaz Metan: 12. Pleşca – 89. Val. Creţu (21. Buziuc 82), 15. Iul. Cristea, 24. Rugasevic, 8. Buzean – 94. Bic, 16. R. Zaharia – 22. Al. Munteanu, 10. Eric (cpt.) (28. Danci 80), 7. Llullaku (90. Al. Zaharia 90) – 20. Axente
Rezerve neutilizate: 1. Greab – 80. Romeo, 2. Cip. Petre, 17. D. Olaru
Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo: 1. Brănescu – 29. Romera, 24. Ceccarelli, 5. Nedelcearu, 28. Maric, 7. St. Filip (16. Oliva 71) – 9. D. Rotariu (4. Hanca 84), 6. Busuladzic, 15. D. Nistor, 20. Palic (cpt.) – 17. Nemec (13. D. Popa 70)
Rezerve neutilizate: 26. Penedo – 2. M. Popescu, 8. Val. Lazăr, 22. Dudea
Antrenor: Ioan Andone

Stadion: Gaz Metan (Mediaş); Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Octavian Şovre (Oradea) şi Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); Rezervă: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) şi Octavian Goga (Braşov)
Cartonaşe galbene: Axente (16), Llullaku (33), R. Zaharia (71), Val. Creţu (76), Buzean (89) / Ceccarelli (40), St. Filip (43)