Partidele cu numărul patru şi cinci din cadrul optimilor de finală ale Cupei României s-au disputat miercuri seara, prilej cu care au fost stabilite alte două echipe calificate în faza următoare a competiţiei, alături de ACS Poli Timişoara, CS U Craiova şi CFR Cluj, învingătoare în meciurile jucate marţi.

FC Voluntari, primul succes din istoria duelurilor cu ASA

Primul meci al zilei s-a disputat pe terenul de iarbă al Centrului Naţional de Fotbal Buftea, acolo unde s-au duelat FC Voluntari şi ASA 2013 Târgu Mureş. Oaspeţii au abordat partida cu mai mulţi jucători de la satelit în primul 11, portarul Moga şi atacantul Schieb evoluând în premieră într-un meci oficial pentru prima echipă.

Ilfovenii au condus la pauză prin reuşita lui Popadiuc, în timp ce Lucian Cazan şi Căpăţînă au marcat în repriza a doua. Astfel, FC Voluntari a obţinut prima victorie din istoria confruntărilor cu gruparea mureşeană. În celelalte întâlniri directe de până acum, disputate toate în campionat, ASA 2013 Târgu Mureş a bifat două victorii şi un egal, fără a fi învinsă până acum de FC Voluntari.

De Amorim a ratat penalty-ul care a scos vicecampioana din competiţie

Surpriza optimilor de finală a fost consemnată la Mioveni, acolo unde formaţia din eşalonul secund a învins-o pe FC Steaua Bucureşti. După expirarea timpului regulamentar de joc, scorul arătat de tabelă a fost acelaşi cu cel consemnat la fluierul de start al partidei, astfel că s-a intrat în reprizele de prelungiri.

Gazdele au înscris primele, după doar cinci minute scurse din prima repriză de prelungiri, prin rezerva Nilă, după o cursă de 40 de metri. Cu şase minute înainte de terminarea celei de-a doua reprize, oaspeţii au egalat prin Achim, iar două minute mai târziu au rămas cu un om în plus pe teren, după ce decarul Mioveniului, Galan, a fost trimis la cabine de arbitrul Istvan Kovacs, fiind eliminat direct. Cum scorul nu s-a mai modificat în minutele rămase s-a trecut la loviturile de departajare.

Ambele echipe, oaspeţii fiind primi, au început cu câte o ratare, Boldrin şi Năstăsie, după care toţi ceilalţi patru executanţi din fiecare tabără au marcat. A şasea serie de lovituri de departajare s-a dovedit a fi decisivă, după ce De Amorim a trimis peste poartă, iar Boboc a trimis balonul în dreapta lui Niţă, calificând Mioveniul în sferturile de finală ale competiţiei.

Gruparea pregătită de Alexandru Pelici este prima din eşalonul secund care a reuşit să ajungă în sferturile Cupei României în acest sezon, după ce CS Afumaţi şi Dacia Unirea Brăila au fost eliminate marţi. Luceafărul Oradea, cea de-a patra echipă din Liga 2 ajunsă în optimi, va evolua joi, de la ora 13:00, contra campioanei Astra, învingătoarea acestui meci urmând a se alătura celorlalte echipe calificate în sferturi.

Ca un element de statistică, înaintea ediţiei 2016-2017, ultima echipă din Liga 2 care a ajuns în sferturile Cupei României a fost tot CS Mioveni, în urmă cu două sezoane, atunci când echipa antrenată atunci de către Claudiu Niculescu a trecut în optimi de Dinamo.

Celelalte trei partide ale optimilor Cupei României se dispută joi, programul acestora fiind disponibil aici: PROGRAM OPTIMI CUPA ROMÂNIEI

Iată şi casetele tehnice ale celor două partide care s-au disputat miercuri:

FC VOLUNTARI – ASA 2013 TÂRGU MUREŞ 3-0 (1-0)
Marcatori: Doru Popadiuc (42), Lucian Cazan (56), Mihai Căpăţînă (79)

Voluntari: 23. Bornescu – 45. Filipov, 25. L. Cazan, 24. V. Maftei (cpt.), 12. Al. Coman – 6. Tăbăcariu (20. L. Marinescu 65), 8. D. Novac – 11. M. Căpăţînă, 59. Popadiuc, 7. P. Ivanovici (4. Leasă 88) – 90. Ad. Bălan (30. Curelea 83)
Rezerve neutilizate: 23. Dr. Balauru – 14. A. Lungu, 2. C. Achim
Antrenor: Florin Marin

ASA: 12. Bg. Moga – 94. Oct. Ursu, 2. Cherteş, 24. Dobrosavlevici (7. E. Dică 35), 5. Seb. Bucur – 13. Candrea (cpt.), 89. Petriş (30. Borza 67) – 31. Schieb (9. Ciolacu 46), 70. Netzer, 78. R. Deaconu – 17. Cip. Rus
Rezerve neutilizate: 33. Podar – 96. Feketics, 11. Sg. Păcurar, 37. Caliani
Antrenor: Dan Alexa

Stadion: Centrul Naţional de Fotbal Buftea, teren iarbă (Buftea); Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea); Rezervă: Radu Petrescu (Bucureşti); Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) şi Ciprian Anton (Suceava)
Cartonaşe galbene: Ad. Bălan (53) / –
Cartonaşe roşii: – / –

CS MIOVENI – FC STEAUA BUCUREŞTI 6-5 (0-0, 0-0, 1-1)
Marcatori: Andrei Nilă (95) / Vlad Achim (114)
Lovituri de departajare: 1-1 Boldrin, 1-1 Năstăsie, 1-2 Achim, 2-2 Ayza, 2-3 Pintilii, 3-3 Ed. Stoica, 3-4 Ov. Popescu, 4-4 Nilă, 4-5 Moke, 5-5 Gugu, 5-5 De Amorim, 6-5 Boboc

CS Mioveni: 12. Oct. Popescu – 80. Tomozei, 23. Gugu, 4. I. Stoica, 31. Ed. Stoica – 26. Boboc, 15. Biceanu (10. M. Galan 79) – 11. A. Popa (16. Rădescu 55), 8. Năstăsie, 18. Ayza (cpt.) – 21. M. Staicu (7. Nilă 65)
Rezerve neutilizate: 22. F. Croitoru – 3. Tirică, 24. Vişa, 20. M. Vintilă
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Steaua Bucureşti: 1. Fl. Niţă – 44. G. Enache (17. Jakolis 107), 21. Moke, 13. Toşca, 15. Momcilovic – 5. Pintilii (cpt.), 23. Ov. Popescu – 77. Ad. Popa (27. Boldrin 46), 20. Vl. Achim, 29. De Amorim – 9. Tudorie (55. Bourceanu 61)
Rezerve neutilizate: 33. Stăncioiu – 2. Gab. Simion, 19. Aganovic, 25. Enceanu
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Stadion: Orăşenesc (Mioveni); Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); Asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) şi Mihai Marius Marica (Bistriţa); Rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa); Observatori: Cristian Sava (Bacău) şi Adrian Lucaci (Arad)
Cartonaşe galbene: M. Staicu (52), Nilă (95), Tomozei (99), I. Stoica (114) / Moke (52), Pintilii (58), Ov. Popescu (119)
Cartonaşe roşii: Galan (116) / –