Etapa din Vinerea Mare nu a fost una prea plăcută pentru liderii celor cinci serii ale eşalonului al treilea, doar două echipe terminând meciurile pe plus. Prin proporţiile scorului, capul de afiş a fost derby-ul de la Timişoara, acolo unde ASU Poli a revenit pe primul loc în seria a patra, după un neaşteptat 5-1 cu liderul Performanţa Ighiu.

Omul meciului a fost golgeterul Cătălin Bădăuţă (foto principal), care a marcat de patru ori consecutiv în poarta echipei antrenate de Adorian Himcinschi. Timişorenii au acum două puncte avans faţă de Performanţa, dar şi un meci mai puţin disputat, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului se află Metalurgistul Cugir, la patru puncte de lider şi tot cu 23 de meciuri jucate, ca şi ASU Poli.

SCM Piteşti şi CS Afumaţi au pierdut în deplasare

Aflate la egalitate de puncte în fruntea seriei a treia, grupările din Piteşti şi Afumaţi s-au întors cu tolba goală din deplasările de vineri. Afumaţiul a condus la pauză pe Atletic Bradu, dar a primit două goluri în repriza secundă şi a trebuit să se recunoască învinsă. Din fericire pentru ilfoveni, antepenultima clasată, FC Aninoasa, a produs o surpriză şi mai mare, învingând liderul cu 1-0.

FC Voluntari II şi Dinicu Golescu nu au refuzat cadoul primit de Paşte şi, prin victoriile de ieri, s-au apropiat la un punct, respectiv două de SCM şi Afumaţi. Din păcate, satelitul grupării de Liga I ar putea ajunge în ingrata postură de a câştiga serie, dar fără drept de promovare, dacă echipa mamă va pica din primul eşalon.

Un pas strâmb a făcut şi Sepsi, care a remizat la Roman, scor 1-1, în timp ce Olimpia Râmnicu Sărat a făcut scor, 5-1 cu Aerostar. Gruparea din Sfântu Gheorghe mai are patru puncte avans, iar runda viitoare va primi vizita viceliderului, într-un meci care ar putea lămuri definitiv problema promovatei din seria I.

Juventus şi Luceafărul se află în grafic

Pe stadionul din Colentina, pe o ploaie mocănească, liderul seriei a doua a dispus de ocupanta ultimei trepte a podiumului, Metaloglobus. Sub privirile lui Tibor Selymes, antrenorul contracandidatei la promovare Delta Dobrogea, Juventus (foto, jos) a marcat de trei ori în prima repriză, stabilind încă de la pauză scorul final al întâlnirii. Cu cinci puncte avans, dar şi un meci în plus, bucureştenii vor avea meciul decisiv cu gruparea din Tulcea în ultima etapă a sezonului.

În seria a V-a, Luceafărul s-a impus cu 1-0 la Recea şi s-a distanţat la şapte puncte de Avântul Reghin, care a pierdut acasă cu Csikszereda, scor 1-2, golul victoriei formaţiei din Miercurea Ciuc fiind înscris pe final de meci.

Iată programul etapei de vineri, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

29 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava 1-0 (1-0)
Petrotub Roman – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1 (0-0)

Olimpia Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău 5-1 (1-0)
CS Panciu – Atletico Vaslui 4-1 (2-0)
CSM Paşcani – Metalosport Galaţi 5-2 (3-1)

Cetatea Târgu Neamţ – Bucovina Rădăuţi
Nu se dispută deoarece ambele echipe s-au retras din competiţie

FC Zagon – Inter Dorohoi    0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK22182247856
2.Olimpia Rm. Sărat221642521752
3.Ştiinţa Miroslava221426411844
4.Petrotub Roman221273461743
5.Metalosport Galaţi221057412435
6.Sporting Lieşti221039363433
7.Aerostar Bacău22958292832
8.CSM Paşcani22949394431
9.FC Panciu22787262529
10.Bucovina Rădăuţi*204412153616
11.Inter Dorohoi222812213914
12.FC Zagon*203413134813
13.Atletico Vaslui223316185712
14.Cetatea Târgu Neamţ**20411515443
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

29 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Dinamo II Bucureşti 2-3 (2-2)
Juventus Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti 3-0 (2-0)
CS Tunari – Înainte Modelu 2-0 (0-0)
FC Viitorul II – Viitorul Domneşti 0-2 (0-1)
Petrolistul Boldeşti – CSM Olteniţa 4-1 (3-0)
Unirea Slobozia – Voinţa Snagov 4-1 (2-0)

Delta Dobrogea stă

1.Juventus Bucuresti21174044955
2.Delta Dobrogea201550451250
3.Metaloglobus201325342041
4.Unirea Slobozia201037372733
5.Viitorul Domneşti20947403231
6.Înainte Modelu209110384128
7.Petrolistul20749292725
8.FC Viitorul II216510314023
9.Dinamo II206311294121
10.Gl. Popeşti Leordeni215511294820
11.Voinţa Snagov205213254017
12.CSM Olteniţa214313315215
13.CS Tunari213513234614

SERIA A III-A

29 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – CS Afumaţi 2-1 (0-1)
Sporting Roşiori – Urban Titu 4-0 (2-0)
CS Ştefăneşti – Concordia Chiajna II 1-1 (1-0)
FC Aninoasa – SCM Piteşti 1-0 (0-0)
CS Podari – FC Voluntari II 2-3 (1-0)
CN Dinicu Golescu Câmpulung – AFC Hărman
2-1 (1-1)

Inter Olt Slatina – Sporting Turnu Măgurele 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti221426412244
2.CS Afumaţi221426331444
3.FC Voluntari II221345483243
4.CN Dinicu Golescu221264291242
5.Sporting Turnu221237292339
6.Atletic Bradu221048413134
7.Sporting Roşiori22958321932
8.Inter Olt Slatina*229211233729
9.CS Ştefăneşti22769262727
10.Concordia Chiajna II227510473626
11.CS Podari228113363825
12.FC Aninoasa22579183022
13.AFC Hărman224414215116
14.Urban Titu224117187013
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

29 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj – Pandurii II Târgu Jiu 1-1 (0-0)
Metalurgistul Cugir – FC Hunedoara 4-0 (1-0)
Millenium Giarmata – Naţional Sebiş 1-3 (0-1)
ASU Poli Timişoara – Performanţa Ighiu 5-1 (3-0)
Măgura Cisnădie – CS Ineu 0-0
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CNS Cetate Deva 0-0
Minerul Motru – CS U Craiova II 0-7 (0-4)

ACSO Filiaşi stă

1.ASU Poli231715442052
2.Performanța Ighiu241554461850
3.Metalurgistul Cugir231535492548
4.Naţional Sebiş241347332443
5.FC Hunedoara241059383935
6.Cetate Deva23977302534
7.CSM Lugoj2310310272533
8.Becicherecu Mic23959332932
9.Pandurii II249510302932
10.Măgura Cisnădie23869233030
11.CS Ineu238411222828
12.CS U Craiova II237313313424
13.ACSO Filiaşi235414183619
14.Minerul Motru244614115118
15.Millenium Giarmata234316224815

SERIA A V-A

29 aprilie, ora 15:00
CS Oşorhei – CSM Sighetu Marmaţiei 3-0
Oaspeţii nu s-au prezentat

29 aprilie, ora 17:00
Industria Galda – CS Iernut 0-1 (0-0)
FC Zalău – Sănătatea Cluj 2-2 (1-1)
Avântul Reghin – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-2 (1-1)
ASF Comuna Recea – Luceafărul Oradea 0-1 (0-1)
Unirea Jucu – Unirea Dej 1-0 (1-0)


AFC Odorheiu Secuiesc – Luceafărul Bălan 3-0

Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea221651531453
2.Avântul Reghin221444421846
3.Unirea Jucu221273391743
4.CSM Sighet221327381941
5.Industria Galda221327423141
6.AFK Csikszereda221129272435
7.CS Oşorhei22949293031
8.CS Iernut22868283130
9.Comuna Recea229211343629
10.Sănătatea Cluj22859353929
11.Unirea Dej226412243222
12.AFC Od. Secuiesc225314204618
13.FC Zalău224513173917
14.Luceafărul Bălan*22012114641
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză