În această etapă au intrat în competiţie cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, adică un total de 26 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie. Totuși, trei partide nu s-au jucat după ce CS Posada Perişani, ACS Şurianu 1945 Sebeş și CS Juvenes Târgu s-au retras din competiție, motiv pentru care CS Șirineasa, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, respectiv AS Unirea Cristuru Secuiesc s-au calificat în turul următor.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2017-2018 a Cupei României, faza naţională:

*Echipele bolduite s-au calificat mai departe
** Partidele CS Posada Perişani – CS Şirineasa, ACS Şurianu 1945 Sebeş – AFC Unirea 1924 Alba Iulia și CS Juvenes Târgu Mureş – AS Unirea Cristuru Secuiesc nu s-au disputat după ce gazdele s-au retras din competiție. Astfel, CS Șirineasa, AFC Unirea 1924 Alba Iulia și AS Unirea Cristuru Secuiesc s-au calificat în turul următor.